Turkish English Russian

SADIK DOSTLARINIZIN EĞİTİM YUVASI


Köpekler bin yıllardır insanların en sadık dostlarından biridir. Sevgiyle yaklaşıldığında korku değil hayranlık uyandıran bu sevimli dostların eğitildiği, barındırıldığı köpek çiftliklerine her gün bir yenisi ekleniyor. Verilen eğitimin, hiyjenin ve kalitenin çok önemli olduğu bu alanda ise yıllardır yürüttüğü çalışmalarla Kurtoğlu Köpek Çiftliği, bir adım öne çıkıyor.

TSK'da mayın arama köpeği eğittim

Bursa Gemlik yolu üzerinde, Kurtul Köyü girişinin tam karşısında yer alan çiftliğin sahibi Serdar Kurtoğlu, uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri’nde mayın arama köpeği uzman eğiticisi olarak görev yapmış. Yurt dışında da görev yapan ve Birleşmiş Milletler’den uluslararası sertifika almaya hak kazanan üç kişiden biri olan Kurtoğlu, TSK’dan ayrıldıktan sonra kendi köpek çiftliğini kurmuş.


Köpeklere farklı alanlarda eğitim veriliyor
 
8 dönüm alan üzerine kurulan çiftliğin 1999’da hizmete açıldığını söyleyen Kurtoğlu, “Çiftlikte köpeklere temel itaat, ileri itaat, alan koruma, bodyguard, emanet ve dost eğitimleri veriliyor. Dışarıdan yemek yememe, araca inip binme gibi komutların da verildiği eğitimlerimiz 2 ay sürüyor. İki ay sonunda bize nasıl davranıyorsa sahiplerine de o şekilde davranacak şekilde köpeği teslim ediyoruz. Tarım İl Müdürlüğü’nden onaylı bir de eğitim sertifikası veriyoruz” diye konuştu.

Öncelik sosyal hayata adaptasyon

“Köpeğin eğitimi bizim tarafımızdan yaptırıldığı takdirde ölünceye kadar tüm eğitim sorumluluğu bize ait” diyen Kurtoğlu insanların köpeklerini çoğunlukla sosyal yaşamda yaşanan sorunları gidermek için kendilerine getirdiğini ifade ederek, “Temel eğitim olan bu alanda en başta sokakta yürüme becerisini öğretiyoruz. Otur deyince oturuyor, yat deyince yatıyor, bekle deyince belkiyor. Yani sosyal yaşama dair en temel komutları öğretiyoruz. Sonrasında ileri itaat eğitimine geçiliyor” dedi.

Eğitilmeyecek köpek yok
 
Bu dönemi ilkokuldan ortaokula geçmeye benzeten Kurtoğlu, ileri itaat döneminde de ‘bir yerde bekleme, uzaktan gel dendiğinde gelme, yerine git dendiğinde gitme, başkaları tarafından verilen yiyecekleri yememe’ gibi komutların öğretildiğini söyledi. Üçüncü evrede ise bodyguard eğitimi denilen yakın koruma, alan koruma, herhangi bir cismi koruma gibi eğitimin verildiğini ifade eden Kurtoğlu, bu eğitimin doberman, pitbull, Alman kurdu, rottweiler cinsi  gibi köpeklere uygulandığını söyledi. Özürlüler için de refaketçi köpek eğitimi verildiğini de söyledi.

Pansiyon hizmeti de veriliyor

Çiftlikte pansiyon hizmeti de verdiklerini, eğitimli köpek kiralaması, eğitimli köpek satışı yaptıklarını da dile getiren Halkla İlişkiler Sorumlusu İlknur İçinata ise gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Şu anda 100 adet kulübemiz, açık – kapalı eğitim alanlarımız var. Tatile gidenler bize bırakıyor. Biz yemesini, içmesini, aşı programlarını takip ediyoruz. Ne zaman alacaklarsa bir gün önceden haber veriyorlar, yıkıyoruz ve teslim ediyoruz. Ayrıca Türkiye’nin neresinde olursa olsun adresten köpeği teslim alıp gene adrese teslim hizmetimiz var. Fiyatlar konusunda da oldukça hesaplıyız. İstanbul’dan çiftliğimizle ilgili bilgi almak isteyen tüm köpek dostları www.kurtoglukopekciftligi.com adresindeki sitemizi ziyaret edebilirler.”

http://www.extrahaber.com/haber.php?haber_id=18370